
Házassági vihar előtti világháborús csend
Kétheti politikaihirdetés-figyelőnk és ellenségképzőnarratíva-elemzésünk harmadik része – 2024. március 10-23. 235 millió vs. 70 millió forint: az előbbit a kormányoldal...
Kétheti politikaihirdetés-figyelőnk és ellenségképzőnarratíva-elemzésünk negyedik része – 2024. március 24. – április 6.
Ebben az elemzésben a 2024. március 24. és április 6. közötti hirdetéseket vizsgáljuk. Az elemzés első fele a költésekről, második fele az ellenségképző narratívákról szól. A részletes módszertani leírás, a korábbi elemzéseink és a választási hirdetésfigyelő projekt keretében készült további anyagok itt elérhetők.
Így olvasd az infografikát! Érdemes teljes képernyős nézetre váltani. A grafikonok és táblázatok interaktívak, az egérrel lehet egyes adatsorokat kiválasztani, a táblázatokat sorba rendezni, az egyes szintek között váltani. A diák között az alsó vezérlőkkel vagy a jobboldali menüvel lehet mozogni. A kurzort az információs gomb fölé húzva az adott oldalhoz kapcsolódó módszertani magyarázat jelenik meg.
A március 24. – április 6. közötti két hétben a kormányoldal hatalmas összeget, 260,7 millió forintot költött közösségimédia-hirdetésekre.
Korábban szinte kizárólag a Megafonhoz szervezték ki Magyar Péter hiteltelenítését, de a március 26-án nyilvánosságra hozott hangfelvétel óta a teljes kormányzati irányítású arzenált mozgósították. Csak a Fidesz marad ki a témából.
A számláló jelen állása szerint minél később jelenti be valaki ringbe szállását a főpolgármester-jelöltségért, annál többet költ Facebook-hirdetésre.
Minden ellenségképző narratívára elköltött 100 hirdetési forintból 96-ot a kormányzati irányítású felületeken költöttek el – vontuk meg az előző időszak mérlegét. Innen is lett feljebb: a most vizsgált időszakban már az ellenségképzésre költött összeg 99,76%-át fizette a kormányoldal.
Az elmúlt két hétben mindent vitt Magyar Péter támadása: 120,9 millió forintot költöttek az őt lejárató tartalmak hirdetésére. Ez az ellenségképzésre költött összeg 74%-a. Összehasonlításképp: a korábbi kéthetes ciklusban az összes ellenségképző tartalomra feleennyit sem költöttek, a végösszeg akkor volt 53,4 millió forint.
Így olvasd az infografikát! Érdemes teljes képernyős nézetre váltani. A grafikonok és táblázatok interaktívak, az egérrel lehet egyes adatsorokat kiválasztani, az egyes szintek között váltani. A diák között az alsó vezérlőkkel vagy a billentyűzet nyilaival lehet mozogni. Az Infogram első diáján látható, mely főbb témákat fedték le ezek az ellenségképzésre alkalmas tartalmak, és mennyit költöttek rájuk. A második dián a témák, illetve a hirdetők szerinti bontás böngészhető. A harmadik dián az ellenségképző narratívákat tartalmazó hirdetések közül válogatunk, feltüntetve azok legfőbb adatait.
Az alábbiakban bemutatjuk, hogy – az Infogramban szereplő fő témákon belül – melyek voltak a hirdetésekben leggyakrabban alkalmazott ellenségképző narratívák. Minden blokkban felsoroljuk az adott hirdetésekből kigyűjtött ellenségképzésre alkalmas kifejezéseket, amelyek nagy száma és stílusa teszi igazán érzékelhetővé, mit is jelent a vizsgált fogalom.
Ahogy a legutóbbi elemzésben jeleztük, csak vihar előtti csend övezte Magyar Pétert, hogy aztán a most vizsgált két hétben a teljes kormányzati irányítású nyilvánosság lendüljön támadásba ellene.
A lejárató kampány fő törekvései:
A Magyar által március 26-án nyilvánosságra hozott hangfelvételekre válaszul készített Varga Judit-interjúból számtalan rövid videót vágtak össze, és terjesztették a kormányzati irányítású médiumok Facebook-csatornáin. Ezek a videók egy „családját bántalmazó”, „agresszív”, „fenyegetőző”, „végletekig frusztrált”, „nárcisztikus”, „bosszúálló” embernek igyekeznek beállítani Magyart.
Néhány napig kizárólag ez volt a karaktergyilkosság iránya, később aztán megindult Magyar Péter „dollárbaloldalhoz” való sorolása is. A fő narratíva szerint a Márki-Zay Péterhez hasonlított „balliberális” Magyar Pétert a „dollárbaloldal, a dollármédia és a dollárcelebek” a „baloldal új messiásává” emelik, hogy kiszolgálják a „Soros-birodalomhoz tartozó amerikai baloldal” érdekeit.
A kiemelt kormányzati figyelem jele az is, hogy az április 6-ai, jelentős tömegeket mozgósító tüntetés után azonnal megjelentek az azt támadó megafonos videók, a kormányzati irányítású médiumok pedig igyekeztek alulbecsülni a tüntetők számát.
A fideszes válságkommunikáció zászlóshajójának számító Megafonhoz csatlakozott számos kormányzati irányítású Mediaworks-lap is, a CÖF pedig a dollárbaloldali kampányát hangolta át.
Bár két héttel korábban még mindent vitt, a Magyar Péter elleni offenzíva mögött szinte eltörpül a harmadik világháborúval való riogatás, amire 23,1 millió forintot költöttek el a Facebookon.
A megafonos influenszerek európai politikusok beszédeiből kivágott részeket manipulatívan összevágva, alaptalanul „háborúpártisággal” és a „globalista érdekek kiszolgálásával” vádolnak európai, köztük magyar ellenzéki politikusokat. A harmadik világháborús narratíva azt a fals üzenetet erősíti, miszerint az idei választáson (is) a háború és a béke között kell választani. Az érvelés szerint míg a „háborúpárti baloldal” és a legtöbb nyugati ország bele akarja rángatni Európát az orosz-ukrán háborúba, addig a Fidesz által fémjelzett jobboldal a béke pártján áll, és kizárólag ők akarnak véget vetni a katonai konfliktusnak.
A kormányoldal továbbra is terjeszti azt az elmúlt másfél-két évben felépített narratívát, miszerint az ellenzéki pártokat és a szerintük velük együttműködő médiát Soros György, valamint a nemzetközi globalista háború-, gender- és migrációlobbi finanszírozza. A vizsgált időszakban a korábbi elemzésekben azonosított narratívához képest különösebb tartalmi újdonság nem lelhető fel, a CÖF „Megvették őket kilóra” kampánya egy jól felépített, kész narratívába ült bele.
A CÖF és a Fidesz Orbán Viktor március 15-ei beszédéből kivágott részeket hirdetett ebben a témában. A vizsgált időszakban a kormányoldal 18,8 millió forintot költött olyan Facebook-hirdetésekre, amelyek ezt a narratívát visszhangozták. Annak ellenére, hogy ez az összeg több mint 10 millió forinttal több mint az előző két hétben, ez az ellenségképző narratívákra a Facebookon elköltött teljes összeg mindössze 12%-a.
Az elmúlt két hétben nagyobb fordulatszámra kapcsolt az önkormányzati választási kampány is, számos, jellemzően nagyvárosi polgármesterjelölt kezdett hirdetni a Facebookon. Ezekben a posztokban csak elvétve találtunk ellenségképző narratívákat, azok is inkább annak határán mozogtak.
Vitézy Dávid például a budapesti közösségi közlekedés problémái kapcsán arról beszélt, hogy a „tömegközlekedés nem lehet hajléktalanszálló”, némileg összemosva a hajléktalanokat a bűnözőkkel, akikkel szemben rendészeti eszközökkel lépne fel. A főpolgármester-jelöltet rögtön támadni is kezdték emiatt, az erre adott reakciójában pedig Vitézy kitartott álláspontja mellett, de hangsúlyozta azt is, hogy „aki segítségre szorul, annak a szociális ellátórendszeren belül segíteni kell”. A hirdetett tartalmakat nem minősítettük ellenségképzőnek.
A Mi Hazánk a vizsgált időszakban egyetlen hirdetett videóját viszont igen. A párt országgyűlési képviselője, Novák Előd azt kéri számon az Orbán-kormányon, hogy az állítólag egy szabadkőműves páholyt támogat állami pénzen, hozzákapcsolva a Fideszt az összeesküvés-elméletekben népszerű „világhatalmi háttérszervezethez”.
2024. február 29-étől a június 9-ei választásig kéthetente közlünk elemzést az azt megelőző hetek olyan politikai-közéleti témájú tartalmairól, amelyek célba juttatásáért legalább tízezres nagyságrendben fizettek a hirdetőik.
A részletes módszertani leírás itt elérhető. Az összetett elemzés befogadását ezen kívül az ellenségképzésre alkalmas kifejezések listájával és látványos, interaktív infografikákkal segítjük.
Az elemzéssorozat korábbi cikkei:
A választási dezinformációt vizsgáló projekt megvalósítására a Political Capital által vezetett, a Lakmusz és a Mérték Médiaelemző Műhely részvételével működő konzorcium 143 ezer eurós támogatást nyert a European Media and Information Fund (Európai Média és Információs Alap – EMIF) nyílt pályázatán. Az EMIF által támogatott bármely tartalomért kizárólag a szerző(k) felelősek, és az nem feltétlenül tükrözi az EMIF, valamint az Alap partnerei, a Calouste Gulbenkian Foundation és a European University Institute álláspontját.
Kétheti politikaihirdetés-figyelőnk és ellenségképzőnarratíva-elemzésünk harmadik része – 2024. március 10-23. 235 millió vs. 70 millió forint: az előbbit a kormányoldal...
Bár február közepétől alacsonyabb fokozatba kapcsolták a Megafon Facebook-hirdetéseit, az év eleje óta eltelt tíz hét alatt már így is...
Főbb megállapítások A 2024. februárban induló elemzéssorozatunk a Facebookon és a Google-ön futó politikai témájú hirdetések vizsgálatán alapul, amely során...