Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja kapcsán a Political Capital és regionális partnerei – a cseh PSSI, a szlovák IVO és a Sastre Consulting – a természetellenes online viselkedés formáit és hatásait vizsgálták a V4 országaiban, a 2022. február 21. és március 31. közötti időszakban. Kutatásunk felfedte egy vélhetően koordinált „online troll hálózat” létezését, amely részese egy Facebook-beszélgetések eltérítésére tett kísérletnek. A recept azonos, a módszerek és a célok eltérőek a négy országban, miközben az is feltűnő, hogy a Facebook nem tesz különösebb erőfeszítéseket a trollaktivitás visszaszorításáért az olyan kicsi piacokon, mint a V4-es országok.
A kutatás fő megállapításai:
A V4-ben terjesztett üzenetek döntő többsége a Kreml érdekeit támogatja (kivétel ez alól Szlovákia).
Több felhasználói csoportot is megkülönböztethetünk, amelyek részesei az általunk tapasztalt természetellenes online viselkedésnek. Ezt olyan kísérletekként definiáltuk, amelyek a közösségi médiában zajló párbeszédek kisiklatását célozzák egy-egy konkrét üzenet folyamatos ismétlésével. Alapfeltétel volt emellett, hogy egy szövegnek legalább százszor meg kellett jelennie a mintánkban. Három fő csoportot különítettünk el:
A „profik” vélhetően hamis profilok, akik nemzetközi aktorok (főként a Kreml) érdekeit képviselik koordinált kampányokban.
A „lelkes aktivisták” ténylegesen szeretnék meggyőzni a többi felhasználót saját igazukról, és ebben aktívan részt is vesznek. A munkájukat vélhetően zárt Facebook- vagy Telegram csoportokban koordinálják.
Az „átlagos felhasználók” valószínűleg csak időnként találkoznak olyan véleményekkel, amelyekkel erősen egyetértenek; ezeket osztják meg egy-egy alkalommal.
Van okunk feltételezni, hogy az inautentikus online aktivitásban részt vevő felhasználók egy részének munkáját koordinálják – a hamis profilok feltűnése mellett is. Először is, jelenleg kevés reális magyarázatot látunk arra, hogy miért terjesztenék felhasználók tucatjai, néhol százai pont ugyanazt a másolt szöveget Facebook-bejegyzések sokasága alatt. Másodszor, egyes profilok több üzenet terjesztésében is részt vettek. Harmadszor, az üzenetek terjesztésének legaktívabb napjaiban, munkaidőben is folyamatosan érkeztek a kommentek, sok esetben 8-10 alkalommal másolták be őket egy órán belül. Negyedszer, az átmásolt szövegeket gyakran megelőzte egy-egy „bevezető” mondat, de ezek a mondatok is ismétlődtek, más és más felhasználók használták ugyanazokat, ami azt feltételezi, hogy létezik valamiféle „útmutató” az üzenetek „személyesebbé tételére”.
Magyarországon – ahol a kutatási időszakot egy héttel meghosszabbítottuk a választás miatt – tapasztaltuk a legmagasabb szintű trollaktivitást, amit két, választásokkal kapcsolatos (egy kormánypárti, egy ellenzéki) narratíva felbukkanása okozott. A kormánypárti üzenet, ami a béke megőrzése érdekében a Fidesz-KDNP-re szavazásra biztatott, volt a legtöbbször előforduló magyar nyelvű üzenet a mintánkban.
Magyarországon és Csehországban a legtöbb inautentikus aktivitásban részt vevő profil a Kreml érdekeivel egyező üzeneteket közvetített a főáramú Facebook-beszélgetésekben. Az általuk bemásolt szövegek azt állították, hogy (1) Ukrajna népirtást követett el a Donyec-medencében, (2) az Egyesült Államok NATO-bázist akart építeni a Krímben, (3) neonácik uralják Ukrajnát, (4) Ukrajna nem is létezik, vagy (5) Ukrajnát egy színi társulat vezeti. A donbászi népirtás és a „neonáci Ukrajna” hamis vádjai megjelentek mindkét Facebook-térben, utóbbi Csehországban a jobboldali, Euroszkeptikus Trikolóra egy tagjának Facebook-bejegyzéséből indult ki. A repetitív kommentek között a NATO-bázissal és a színi társulattal kapcsolatos vádak egyedül Magyarországon jelentek meg.
Nyílt Kreml-barát üzeneteket terjeszteni Lengyelországban nem sok sikerrel kecsegtető stratégia. A lengyel nyelven írt ismétlődő kommentek (melyeket alapvetően két nagyon aktív felhasználó közvetített) főleg a társadalmi feszültségek kiélezésére és a biztonságérzet aláásására koncentráltak. A sokszor átmásolt és terjesztett üzenetek azt állították, hogy a kormányzó PiS félremenedzselte az ország nemzetbiztonsági erőfeszítéseit és a NATO-együttműködés miatt Lengyelország belesodródhat a háborúba. Ez a stratégia leginkább akkor tudott sikeres lenni, amikor a lengyelek biztonságpercepciója gyengébb volt, azaz a háború első napjaiban és amikor először megjelent az ötlet, hogy lengyel békefenntartókat kellene Ukrajnába küldeni.
A szlovákiai helyzet teljesen más, mivel a legtöbb repetitív komment Nyugat-barát volt. Egy folyamatosan ismételt üzenet – egy idézet a szlovák büntetőtörvénykönyvből a „béke veszélyeztetésével” kapcsolatban – tartalmilag semleges volt, de mind a Kreml-párti, mind a Nyugat-barát felhasználók egymás ellen használták azt. Ez a helyzet valószínűleg annak a percepciónak az eredménye, hogy a szlovák közvélemény erősen oroszbarát, és ez jelenik meg a közösségi média felületein is. A Kreml-párti dezinformáció elleni küzdelem a közösségi médiában legitim cél lehet, de ha a terjesztett üzenet nem áll teljesen a tényszerűség talaján (ahogy azt az egyik szlovákiai esetben láttuk), akkor az erőfeszítés visszafelé sülhet el.
A V4-ben a természetellenes online viselkedés komoly kihívásnak tekinthető, mivel a felhasználók meglehetősen hatékonyan tudják terjeszteni Kreml-barát üzeneteiket a lakosság széles rétegeiben. Mivel gyakran főáramú médiumok oldalait célozzák, olyanok is találkozhatnak a Kreml dezinformációs narratíváival, akik egyébként nem látnák őket – mert például nem követik az „alternatív” Kreml-párti sajtót. A Facebook nem tesz eleget a „trollaktivitás” megállításáért a kisebb piacokon, így a V4 országaiban sem. Sokkal valószínűbb, hogy a Facebook-oldalak adminisztrátorai tiltják le az általuk „trollnak” ítélt felhasználókat, de a Facebook együttműködése mindenképp szükséges, hogy csökkentsük a természetellenes aktivitás okozta kockázatokat.
A Political Capital hírlevelére itt iratkozhat fel:
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Megosztás
A Political Capital hírlevelére itt iratkozhat fel
Az álprofilokat bemutató cikksorozatunk 3. része. Előző beszámolóinkban részletesen bemutattuk azokat a nyár folyamán létrehozott, központilag irányított álprofilokat, amelyek budapesti...
Előző beszámolónkban lerántottuk a leplet azokról a központilag koordinált álprofilokról, amelyek június óta budapesti és agglomerációs Facebook-csoportokba beépülve terjesztik a...
A gombamód szaporodó álprofilok főként budapesti és agglomerációs Facebook-csoportokba beépülve tolják a kormányzati propagandát. Az álprofilok leginkább a Mandiner, a...
Szó szerint megegyező kommentek bukkannak fel a legkülönbözőbb Facebook-posztok sokasága alatt, így olyan felhasználókhoz is eljut a Kreml dezinformációja, akiknek...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!