Így változik a Fidesz szavazótábora
A Fidesz az EP-választás során nemcsak a meglévő szavazóit kívánta mozgósítani, kifejezetten ambicionálta új választók meghódítását, és ez legalább 465...
Az előzetes várakozásoknak megfelelően történelmi eredmény született az osztrák parlamenti választáson: a Szabadságpárttal (FPÖ) a második világháború óta először nyert szélsőjobboldali párt, szorosan mögötte a jobbközép Osztrák Néppárttal (ÖVP) a harmadik helyen pedig, történelmileg legrosszabb eredményével, a szociáldemokraták (SPÖ) végeztek. Mellettük két kisebb párt, a liberális NEOS és a Zöldek jutottak még be a parlamentbe.
A Szabadságpárt a Patrióták Európáért európai parlamenti pártcsalád tagja, többek között a Fidesszel, a francia Nemzeti Tömörüléssel (RN) és az olasz Ligával. Ennek megfelelően Orbán Viktor, Marine Le Pen és Matteo Salvini is üdvözölte a Herbert Kickl által vezetett FPÖ választási sikerét.
Hiába nyert azonban az FPÖ, egyáltalán nem biztos, hogy kormányt tud alakítani, pláne a pártelnök és kancellárjelölt Kickllel az élen. Karl Nehammer, az ÖVP vezetője és jelenlegi kancellár ugyanis jelezte, hogy csak Kickl nélkül tudja elképzelni a koalíciót, minden más párt pedig kizárta az együttműködést az FPÖ-vel. Így elképzelhető, hogy végül az ÖVP-SPÖ nagykoalíció lesz a koalíciós tárgyalások kimenetele.
Az FPÖ sikere abba a trendbe illeszkedik, hogy a szélsőjobboldali pártok az elégedetlenséget és protesthangulatot meglovagolva és gerjesztve növelik támogatottságukat, kibővítve hagyományos szélsőjobboldali táborukat. Az FPÖ elsősorban bevándorlásellenességgel, az európai integráció ellenzésével, az Oroszország elleni szankciók elutasításával és Ausztria semlegességével kampányolt, begyűjtve a megélhetési nehézségekkel küzdők, a háborútól és a nagy társadalmi és gazdasági átalakulásoktól, bizonytalanságtól tartók szavazatait.
Az FPÖ – a Fideszhez hasonlóan – a „nyugati” politikai elitet hibáztatja az orosz kapcsolatok megromlásért, beleértve az Ukrajnában zajló konfliktust is. A párt többször felszólította az osztrák kormányt, hogy semleges álláspontot képviseljen a háborúban, bírálta az Oroszországgal szembeni szankciókat, mert azok szerintük inkább a Nyugatnak ártanak, és kritizálta az Ukrajnának szánt katonai és egyéb támogatásokat.
Az FPÖ-vel egy mélységesen orosz- és meglehetősen Kína-barát párt győzött a választásokon. Ahogy a Political Capital kutatása kimutatta, az FPÖ még a szélsőjobboldali pártok között is kiemelkedik mindkét tekintetben: az Európai Parlament előző ciklusában (2019-2024) az egyik legmegengedőbb álláspontot képviselte mindkét autoriter hatalommal szemben.
Az Európai Konzervatívok és Reformerek (European Conservatives and Reformists), a Patrióták Európáért (Patriots for Europe), a Szuverén Nemzetek Európáért (Europe of Sovereign Nations) és a Baloldal (The Left) képviselőcsoport pártajainak Kreml-kritikus indexe (KCI). A KCI-pontszám egy 0% és 100% közötti skálán mozog, ahol a magasabb pontszám kritikusabb hozzáállást jelez Oroszországgal szemben.
Az Európai Konzervatívok és Reformerek (European Conservatives and Reformists), a Patrióták Európáért (Patriots for Europe), a Szuverén Nemzetek Európáért (Europe of Sovereign Nations) és a Baloldal (The Left) képviselőcsoport pártajainak Kína-kritikus indexe (CCI). A KCI-pontszám egy 0% és 100% közötti skálán mozog, ahol a magasabb pontszám kritikusabb hozzáállást jelez Kínával szemben.
Fotó: Alex HALADA / AFP
A Fidesz az EP-választás során nemcsak a meglévő szavazóit kívánta mozgósítani, kifejezetten ambicionálta új választók meghódítását, és ez legalább 465...
Itthon hozta a kötelezőt, mégis kudarc a választás a Fidesz számára A választási eredmények nyomán aligha rendül meg rövid távon...
Mivel az önkormányzati választás különböző szinteken zajlik, jellemzően az összes politikai erő találni szokott olyan aspektust, amely mentén győztesnek kiálthatja...
Orbán Viktor évek óta igyekszik rendszerének befolyását kiterjeszteni nemzetközi szinten is. A kormány jelentős összegeket fordít külföldi PR-kampányokra és...