Van potenciál az EU-integráció mélyítésében, a kétsebességes unió azonban nem megoldást, és szükség van bizonyos fajta kényszerítőeszközökre a jogállamiság tiszteletben tartása céljából – többségében erről beszéltek meghívott szakértőink a Political Capital és a King Baudouin közös konferenciáján.
Az Európa újragondolása – Új egyezmény a 27-eknek című esemény kiindulópontja a European Policy Center által publikált harmadik New Pact (Új Egyezmény) jelentés volt, amelynek elkészítésében a Political Capital is részt vett. Az EU megreformálását célzó reformcsomag főbb irányait Janis A. Emmanouilidis, a European Policy Center igazgatója ismertette:
Eszerint csak az unió megosztottságát, a jelenleg meglévő nézetkülönbségeket felülíró reformtervezet segíthet előmozdítani az integráció hatékonyabbá tételéhez, ahol a felek kölcsönösen elfogadják a másik akaratát bizonyos témakörökben.
A szóban forgó csomagnak több csoport közötti feszültséget is át kellene hidalnia. Gazdasági értelemben például nem kéne, hogy egy erős mag-Európa és perifériára osztódjon Európa. A migráció esetében pedig a biztonság és a szolidaritás közötti nézetkülönbségeket kellene feloldani.
Emmanouilidis szerint az előzetes félelmekkel szemben a közelmúlt sokkhatásai (brexit) történelmi pillanatot kínálnak az együttműködés előmozdítására. A Donald Tusknak és Jean-Claude Junckernek is benyújtott Új Egyezményt három alappillére, a gazdasági együttműködésen, a migráción, és a biztonságpolitikán nyugszik.
Krekó Péter a Political Capital igazgatója a tervezet kapcsán a magyar érdekekről szólva megemlítette, hogy míg a magyar kormány konstruktívan támogatja a nyugat-balkáni bővítés, hovatovább a közös hadsereg kérdésében a további szuverenitás-átadásra is mutat hajlandóságot, addig nem foglalkozik a gazdasági és monetáris unió mélyítésével.
Macron szorosabb, az eurózónára korlátozódó integráció elmélyítésével kapcsolatban a panelbeszélgetés szakértői egybehangzóan kritikusak voltak. Jávor Benedek a Párbeszéd EP-képviselője szerint az eurózóna túlzottan homogén entitás, a franciától nagyon különböző gazdasági helyzetben lévő államok (példaként a mediterrán országokat hozta) is tagjai az eurózónának. Gyévai Zoltán, a Bruxinfó főszerkesztője hangsúlyozta annak fontosságát, hogy befogadó megközelítést alkalmazzanak a nem-eurozóna tagállamokkal szemben, hozzátéve, hogy a valutaövezetnek először a saját konfliktusait kell rendeznie, többek közt a bankunió megteremtésének folyamatával. Arató Krisztina, az ELTE tanára szerint a nagyobb mértékű szociális szerepvállalás az állampolgárok EU-s intézményekbe vetett bizalmát is növelné. A védelempolitika elmélyítése kapcsán azonban a szakértők némileg értetlenül álltak a magyar álláspont előtt, amely az egyik legerősebb tagállami struktúra, a hadsereg közösségi szintre történő emelését sürgeti.
A jogállamiság tiszteletben tartásával kapcsolatban Balázs Péter volt külügyminiszter azt mondta, az EU-ból hiányoznak az efféle kontrollmechanizmusok, a rendszer nem ismeri a “nem együttműködő tagállam” fogalmát. Jávor szerint ahhoz, hogy az EU meg tudjon küzdeni a terjedő illiberalizmussal, először meg kell értenie annak okait. Szerinte az emberek nem az EU felé, hanem általában az állami intézmények irányában bizalmatlanok, éppen ezért kockázatos, hogy költségvetési lépésekkel, a kohéziós alapok megvonásával fegyelmezze a tagállamokat. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az EU-nak inkább a korrupció oldaláról kellene megközelítenie a szóban forgó problémát.
A bejegyzést 2022.04.03-án frissítettük, erről bővebb információ az írás végi megjegyzésben található. A magyarországi szélsőjobboldali szereplők többsége jól bejáratott gondolkodási...
Az ezredfordulót követően kibontakozó nemzeti radikális mozgalom 2010 után fokozatosan háttérbe szorult, majd az évtized közepére válságba került. Az egyre...
Orbán Viktor első kétoldalú találkozója Alekszandr Lukasenkoval az autokratikus keleti rezsimekkel való politikai és gazdasági kapcsolatépítés újabb lépcsőfoka. Az európai...
A(z) https://pcblog.atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.