
A fiatalok politikailag aktívabbak, de sérülékenyebbek az álhírekkel szemben
Nem K. Endre és nem is Magyar Péter hatására kezdtek a fiatalok újra közéleti kérdésekkel foglalkozni, már korábban megtalálták/kitermelték azokat...
Az energiabiztonság az Ukrajna elleni orosz agresszió következtében kialakuló helyzet miatt egyre fontosabb téma Európa-szerte. Az energiaellátással és árakkal kapcsolatban növekvő aggodalmat a szélsőséges és populista szereplők Kreml-barát és EU-ellenes narratívák terjesztésére használják fel, melyek az EU-t gyengének, a szankciós politikát pedig elhibázottnak láttatják.
A Political Capital 2022 nyarán három partnerével, a European Western Balkans (Szerbia), a Fundacja Reporterów (Lengyelország) és a GlobalFocus Center (Románia) szervezetekkel közösen vizsgálta az országainkban az orosz-ukrán háború kapcsán a szélsőséges és populista jobboldal, illetve az oroszbarát szereplők által terjesztett fő narratívákat az alábbi négy témában:
Az energiával kapcsolatos, elsősorban EU-ellenes narratívák mind a négy vizsgált országban jelen vannak, ám különböző szereplők által és különböző intenzitással. Magyarországon az energia és a szankciók témája domináns és – amellett, hogy jelen van az oroszbarát oldalaknál és a szélsőjobboldali szereplőknél is – elsősorban a kormány kommunikációjában jelenik meg. Szerbiában a téma inkább a szélsőjobboldali szereplőknél, de valamilyen mértékben a kormánymédiában is megjelenik, Romániában és Lengyelországban viszont inkább a szélsőjobboldali szereplőknél vannak jelen ezek a narratívák.
Magyarország
A szankciók és az energia témája az Ukrajna elleni orosz agresszió kapcsán az egyik legdominánsabb téma Magyarországon mióta az energiával kapcsolatos szankciók napirendre kerültek az Európai Unióban. A témához kapcsolódó narratívákat egyaránt terjeszti a szélsőjobboldali és az oroszbarát média, de elsősorban a kormány kommunikációjában dominánsak, amely ezzel a témával igyekszik a Magyarországon tapasztalható nehézségekért a felelősséget külső szereplőkre – elsősorban az EU-ra – hárítani.
Négy fő magyarországi narratívát azonosítottunk a szankciók és energia témájában, melyek a vizsgált három szereplő – kormány, szélsőjobboldal, oroszbarát oldalak – közül legalább kettőnél megtalálható. Ezek a narratívák mind jelen voltak a háború elejétől, és egyre erősebbé váltak.
A kormány narratívái
A kormány kommunikációjában a szankciók és az energia témája szorosan összefüggenek mióta ezek az EU napirendjére kerültek márciusban. Március óta két fő narratíva jelenik meg a kormánykommunikációban: az egyik szerint az Oroszország elleni szankciók tönkreteszik a magyar gazdaságot[6], a másik szerint pedig – az előzővel összefüggésben – nem elfogadható, hogy a magyarokkal fizettessék meg a háború árát[7]. A kormány emellett hangsúlyozta, hogy az orosz energia elengedhetetlen Magyarország energiabiztonságához és a rezsicsökkentés fenntartásához.[8] Az energia fontos témája volt április előtt az Fidesz választási kampányának is, ahol a választás tétje szerintük a „háború vagy béke” mellett a rezsicsökkentés megtartása volt.[9] Márciustól kezdve volt még egy, kevésbé hangsúlyos vonala is a kormánykommunikációnak, miszerint fontos lenne elérni az energiafüggetlenséget, hosszú távon a függetlenedést az orosz energiától.[10]
Narratívák a szélsőjobboldalon
A szélsőjobb narratívái a szankciókkal és az energiával kapcsolatban szétágazóak. A fentebb bemutatott főbb narratívák nagy része megjelenik náluk is, alapvetően a Nyugat- és EU-ellenes megközelítés jellemzi őket. Megtalálhatóak náluk a témában azonban más narratívák is, például a hibás nyugati szankciók következtében növekvő kínai befolyás[11], vagy a Nyugat/NATO és a zsidók szerepe és érdekeinek jelenléte az orosz-ukrán konfliktusban[12]. A szélsőjobboldali média emellett gyakran támaszkodik orosz vezetők nyilatkozataira (pl. Putyin, Medvegyev, Lavrov) és jellemző, hogy a közölt tartalmakat csupán azok címének megváltoztatásával keretezik újra.
Az oroszbarát oldalak narratívái
Az oroszbarát oldalak narratíváinak legfontosabb eleme a háború és a szankciók mögött meghúzódó nyugati/amerikai érdekek, valamint megjelenik a nyugati szankciók hatástalanságának hangsúlyozása, de a témával kapcsolatos minden fő narratíva megtalálható náluk is. Ezeket támogatják a revizionizmust szító[13] és az azt sugalló narratívák, hogy sok ország áll Oroszország oldalán, amelyek nem vezetnek be szankciókat[14].
Lengyelország
Lengyelországban hagyományosan sok vita van az energiapolitikakörül. A jobboldali és konzervatív csoportok hagyományosan kritizálják az Európai Unió klímapolitikáját és környezetvédelmi intézkedéseit, a megújuló energiát és a Lengyelországban kitermelt szenet tekintik az ország energiabiztonsága alapjának. A lengyel kormány március 30-án bejelentette az orosz szénre vonatkozó nemzeti embargót, és kinyilvánította szándékát az orosz energiaimport teljes felmondására, amely heves vitákat váltott ki.
A jelenlegi háború kapcsán az orosz propagandához közvetlenül kapcsolódó média és kommunikációs csatornák az első hetekben, még a szankciók és az embargó témaköreinek felmerülése előtt, az energiabiztonsággal, elsősorban a szén és az üzemanyag árával kapcsolatban próbáltak pánikot kelteni. Miután ez a próbálkozás sikertelen maradt, ezek a csatornák nem próbálták aktívan alakítani az energiával kapcsolatos diskurzust, inkább az amúgy is aktív vitákat használták fel saját üzeneteik terjesztésére.
A lengyel szélsőjobb energiával kapcsolatos narratíváját az erős EU-ellenesség jellemzi. A lengyel ultranacionalista párt, a Ruch Narodowy, az „európai klímadiktátum” ellen kezdett kampányolni, saját „energiabiztonsági csomagját” hirdetve. A Konfederacja a kialakult helyzetért a lengyel kormányt, az Európai Bizottságot, az Európai Unió klímapolitikáját, Németországot, sőt Ukrajnát is okolja.
Románia
Romániában az EU energiaválságot kezelő intézkedéseinek kezdete óta az EU-ellenes dezinformációs narratívák dominálják a radikális populista és az ultranacionalista online felületeket. Ezek a gázválság enyhítését célzó uniós politikákat célozzák:
Szerbia
Az Oroszország elleni szankciók és ezek hatása az európai energiabiztonságra az egyik meghatározó háborús téma Szerbiában. Az energiával kapcsolatos narratívákat a szélsőjobboldali vagy szélsőséges csoportok és média mellett a kormánypárti fősodrú média és a radikális populista politikai szereplők is terjesztetik, ami jól mutatja az oroszbarát narratívák elterjedtségét Szerbiában.
A háború kezdete óta a témában két narratíva van hangsúlyosan jelen. Az első szerint Oroszország sikeresen használta eszközként az energiaexportot a szankciós politikát támogató európai országokkal szemben, aminek következtében ezeknek az országoknak télen komoly nehézségekkel kell majd szembenézniük. Ez a narratíva erősnek mutatja Oroszországot az Európai Unióval szemben, és arra utal, hogy Moszkva a az energiaexporttal való zsarolással képes lesz mérsékelni a szankciókat és el tudja majd érni háborús céljait. A második narratíva pozitív színben tünteti fel az orosz-szerb energiakapcsolatokat, és dicséri az Aleksandar Vučić szerb elnök és Putyin által megújított gázszerződést. Szerbia Oroszországtól való gázfüggőségét nem tekintik potenciális problémának, Oroszországot pedig megbízható partnerként ábrázolják.
A teljes elemzés angol nyelven itt érhető el (pdf).
[1] Orbán Viktor: A tagállamoknak a magas árak mellett még Brüsszellel is hadakozniuk kell (2022.02.16., hirado.hu); Mehet az orosz műtrágya Amerikába (2022.04.01., Moszkva tér); Európai öngól: energetikai válság alakulhat ki az orosz gáz nélkül (2022.04.07., Szent Korona Rádió)
[2] Kovács Zoltán: az Oroszországgal szembeni szankcióknak nincs hatásuk és ártanak nekünk (2022.07.04., Mandiner); Putyin: Oroszország immunis a szankciókra (2022.02.21., Orosz Hírek); Putyin megmosolyogta a szankciókat: Oroszország 97 milliárd dollár értékben exportált (2022.06.17., Magyar Jelen)
[3] Orbán Viktor elutasította a fegyverek küldésére és az orosz energiahordozók betiltására vonatkozó követeléseket (2022.03.25., hirado.hu); A németek többsége elutasítja az orosz energiaembargót (2022.04.13., Orosz Hírek)
[4] Patriarch Kirill excluded from EU sanctions after Hungary’s objection (02,06,2022, Euronews)
[5] Lavrov, Napóleon és Hitler is arra törekedett, hogy alárendelje magának Európát, az amerikaiak most maguk alá rendelték (2022.03.03., Orosz Hírek); Az oroszokkal tárgyaló Indiát fenyegeti az USA (2022.04.11., Szent Korona Rádió)
[6] Orbán Viktor elutasította a fegyverek küldésére és az orosz energiahordozók betiltására vonatkozó követeléseket (2022.03.25., hirado.hu)
[7] Varga Mihály: A 2023-as büdzsé a rezsicsökkentés és a honvédelem költségvetése (2022.06.22., Magyar Nemzet), Szijjártó Péter: A kormány semmilyen módon nem enged az energiaellátás biztonságából (2022.06.22., hirado.hu)
[8] Németh Szilárd: Az orosz energiaforrás nélkül nincs fenntartható rezsicsökkentés (2022.06.02., Magyar Nemzet)
[9] Orbán Viktor: A baloldal veszélybe sodorja az ország energiaellátását (2022.04.01., hirado.hu)
[10] Orbán Balázs: Célunk az orosz energiától való függetlenedés (2022.03.24., Magyar Nemzet)
[11] Kína átvette Németországtól a legnagyobb orosz energiaimportőr szerepét (2022.06.13., elemi.hu)
[12] Zsidó spekulánsok nyerhetnek nagyot az orosz válságon (is) (2022.04.13., kuruc.info)
[13] Ukrajna azzal vádolja Magyarországot, hogy Kárpátalját akarja visszaszerezni (2022.03.23., Orientalista)
[14] Kína nem enged az USA nyomásának és kész mindenben támogatni Oroszországot (2022.03.15., Orosz Hírek)
Nem K. Endre és nem is Magyar Péter hatására kezdtek a fiatalok újra közéleti kérdésekkel foglalkozni, már korábban megtalálták/kitermelték azokat...
A V4-országokban a civil szervezetek működését az orosz-ukrán háborúhoz kapcsolódó társadalmi kifáradás, a szervezetekkel szembeni közöny vagy az erőforrások általános...
Nem lankad a közösségimédia-platformok ereje, ezt a 2024-es európai parlamenti választások is világossá tették. A Lakmusz, a Mérték Médiaelemző Műhely és...
A 2024-es év az első olyan, amikor a mesterséges intelligencia forradalom komoly hatást gyakorol(hat) akár kétmilliárd ember választói viselkedésére is....