Mire elég a Mi Hazánk várakozáson aluli választási sikere?
A Mi Hazánk teljesítette a sikerkritériumok minimumát a június 9-én lezajlott európai parlamenti és önkormányzati választásokon, a párt vezetésének öröme...
Ha létezik egyáltalán olyan gondolat az idén 100 éve aláírt trianoni békeszerződéssel kapcsolatban, amellyel minden magyar egyet tud érteni, az az, hogy a közéleti megosztottságunk részben itt gyökerezik. Bár a kerek évforduló okán a kormány 2020-at a nemzeti összetartozás évének nyilvánította, nem lehetnénk ettől távolabb.
„Minél jobbra, minél jobban” – A magyar (szélső)jobb 100 évvel Trianon után című tanulmányunk egyik kutatási hipotézise az volt, hogy a szélsőjobboldali témákat és üzeneteket egyre nagyobb mértékben veszi át a kormánypárt. Trianon centenáriumának évében adta magát, hogy ezt a békeszerződéssel kapcsolatos narratívákon keresztül vizsgáljuk meg. A következőkre jutottunk.
Összeesküszik a Nyugat és Budapest
Korábban még csak a szélsőjobboldalon virágoztak az olyan toposzok, mint hogy a békediktátum egy „világ-összeesküvés” eredménye, amellyel „belső ellenségek” kollaboráltak; mára ez átszivárgott a mainstream kormányzati narratívák közé. A miniszterelnök sátoraljaújhelyi ünnepi beszédében kifejtette: „Az ezeréves történelmi Magyarországot a budapesti összeesküvések hátba döfték. Hadseregét megbénították és szétzüllesztették, az egyetlen honmentésre alkalmas államférfit meggyilkolták, az országot az ellenségeink, a kormányt a bolsevikok kezére adták. A Nyugat megerőszakolta Közép-Európa ezeréves határait és történelmét. (…) Ezt nem fogjuk elfelejteni nekik soha.”
Összeesküsznek a szabadkőművesek
A szabadkőműves aknamunka narratívája is korábban csak a szélsőjobboldalon volt jelen, ma már a kormányoldalon is feltűnik. Semjén Zsolt csurgói beszédében például azt mondta, „ez a szabadkőműves hátterű propaganda hihetetlen intenzitással feketítette be Magyarországot, rágalmazott, hamisított, lázította a nemzetiségeket és készítette elő a Monarchia és Magyarország lerombolását.”
Ráront(anak) a baloldal(ra)
Talán a legerőteljesebb vadhajtás, a baloldal nemzetből való kiközösítése is már a mindennapi kormányzati retorika része. Eszerint a baloldal száz éve is és ma is, újra és újra „ráront a saját nemzetére”. A legtöbben az ennyire konfrontatív megnyilvánulásokat Kövér László felségterületének tartják, és valóban, a házelnök ezt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek június 3-án. Ugyanakkor ez a narratíva mára bevetté vált a kormányoldalon, aminek igazolására jó példa, hogy Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára miután ellentmondásosnak ítélte Karácsony Gergely főpolgármesternek azt a kezdeményezését, hogy a békeszerződés aláírásának 100. évfordulóján 16 óra 30 perckor megállt Budapesten a forgalom, mintegy mellékesen hozzátette, hogy a főpolgármester olyan politikai erők támogatásával jutott hatalomhoz, amelyek „kifejezetten a nemzeti összetartozás ellen dolgoznak, és saját nemzettársaink ellen uszítanak”.
Nem lesz „mindent vissza”
Ha van olyan Trianon-narratíva, ami alapvetően megkülönbözteti a mai szélsőjobboldalt a kormányoldaltól, az a revízióhoz való viszony. A fokozatosan radikalizálódó kormányzati kommunikációban ez az egyetlen terület, amely ritka kivételektől eltekintve tabunak számít. Persze azért fel-felmerül, de reális szcenárióként nem beszélnek róla. Semjén Zsolt a már szintén idézett beszéde során így manőverezett: „szembe kell néznünk azzal, hogy az ezer év jogán »mindent vissza«: ma irrealitás; az EU-tól várni a megoldást: naivitás, a megváltozott etnikai arányokra hivatkozott belenyugvás: árulás”. Úgy utasítja el tehát a Trianonba való belenyugvást, hogy közben leszögezi azt is, hogy a revíziónak nincs realitása, és nem hagyja ki annak az ellenzéki oldalon bevett narratívának a hiteltelenítését sem, miszerint az EU-ban feloldódó államhatárok hozhatnának gyógyírt a Trianon-traumára.
Jó lenne a „mindent vissza”
A szélsőjobboldalon viszont a revízió nagyon is téma – de az nem igaz, hogy a szcéna egységes volna a kérdésben. Úgy tűnik, többen a revíziót is inkább botrány- és figyelemkeltésre használják, mint valós megoldások keresésére. Bár a Mi Hazánk (független) parlamenti képviselői például kezdeményezték a trianoni határokat rögzítő törvény hatályon kívül helyezését, a legtöbb szervezetvezetővel készült interjúnkból kiderül, hogy még ha a nyilvánosságban harciasan követelik is, nem látják a revíziót reális szcenáriónak. A szélsőjobboldali médiában mindenesetre kiemelten foglalkoznak vele; az egyhónapos időszakra kiterjedő médiaelemzésünk szerint ez a második leggyakoribb Trianon-narratíva, a mögött, hogy a szomszédos országok kormányai méltánytalanul bánnak a külhoni magyarokkal.
A Heinrich-Böll-Stiftung e.V. prágai irodájával együttműködésben készült tanulmányunk – ami a Trianon-narratívákon kívül friss látleletet is fest a szélsőjobb szcénáról – innen letölthető.
A Mi Hazánk teljesítette a sikerkritériumok minimumát a június 9-én lezajlott európai parlamenti és önkormányzati választásokon, a párt vezetésének öröme...
Röviden: várhatóan nem. Bővebben: bár a Mi Hazánknak is jelentős károkat okozott Magyar Péter pártjának gyors felemelkedése, ami miatt szavazókat...
Az európai populista radikális jobboldali és szélsőjobboldali pártok évek óta azon dolgoznak, hogy szorosabb együttműködést és közös parlamenti frakciót hozzanak...
Gyakorlattá vált, hogy külföldi szélsőjobboldali szervezetek, aktivisták, ideológusok találkozókat szerveznek vagy akár beköltöznek Magyarországra. Számukra hazánk baráti ország, ahol kedvező...