4+1 érv amellett, hogy az Oroszország elleni szankciók hatékonyak
Mivel számos félrevezető állítás jelenik meg a hazai közbeszédben az Oroszország elleni uniós szankciókkal kapcsolatban, érdemes néhány tényt rögzíteni. A...
Az előzetes várakozásoknak megfelelően Vlagyimir Putyin pártja ismét „megnyerte” az orosz Állami Duma képviselőinek „választását”. Az idézőjelek ma már magyarázatra sem szorulnak, a csalások közismerten meghatározzák a teljes folyamatot, az viszont új, hogy mindehhez a nyugati techcégek is asszisztálni kényszerültek. A csalások fényében joggal merül fel az orosz törvényhozás illegitimmé nyilvánítása, ugyanakkor ennek jelentős kockázatai is lehetnek. Miközben a Kreml óriási erővel igyekszik nemzetközi szinten is diszkreditálni Ukrajnát, az elfoglalt kelet-ukrajnai területeken a voksolás teljes érdektelenségbe fulladt. A csalásokhoz hasonlóan a választás dezinformációs kampányoktól sem volt mentes, amelynek célkeresztjében főleg az Egyesült Államok állt. Négy pontban foglaljuk össze a szeptember 17-19-ei események főbb tanulságait.
A szeptember 17-19-ei orosz parlamenti választást, amelyet a kormányzó Egységes Oroszország párt „nyert meg”, ismét szisztematikus választási csalás, az ellenzék megfélemlítésére és/vagy a választási részvételük ellehetetlenítésére való kormányzati törekvés kísérte. Ezek közül is a tavaly augusztusban megmérgezett, majd idén januárban bebörtönzött orosz ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij története a legjellemzőbb; elég a mozgalmával szembeni karhatalmi fellépésre vagy a kormánykritikus szervezetek külföldi ügynökké, szélsőségessé nyilvánítására gondolnunk.
A választásból kizárt valódi ellenzék egyetlen érdemi lehetősége az Egységes Oroszország pozíciójának gyengítésére a Navalnij csapata által propagált „okos szavazás” volt. A taktikai szavazásként is ismert választási stratégiának megfelelően Navalnij stábja arra szólította fel a választókat, hogy a legesélyesebb ellenzéki jelölteket támogassák az egyéni választókerületekben. Szeptember 17-én viszont a Google és az Apple bejelentés nélkül levette online áruházaiból a Navalnij csapata által erre a célra kifejlesztett applikációt, a YouTube pedig eltávolította a Navalnij-stáb ehhez kapcsolódó videóit.
Az orosz választásokat eddig is széleskörű választási csalás jellemezte, az viszont, hogy ehhez nyugati cégek asszisztáltak, új elem a putyini rendszerben. A potenciális bírságokon, bírósági eljárásokon és üzleti működésük veszélybe kerülésén túl, a techóriások – letartóztatásoktól és zaklatásoktól tartva – vélhetően az oroszországi alkalmazottaik biztonságát tartották szem előtt, amikor a döntést meghozták. A 2024-es orosz elnökválasztásokhoz közeledve a Kreml várhatóan egyre több figyelmet fordít majd a techszektor feletti kontroll megerősítésére, az orosz állami cenzúrahivatalon, a Roszkomnadzoron keresztül.
A kelet-ukrajnai háború 2014-es kitörése óta a szeptember 17-19-ei volt az első olyan parlamenti választás, amelynek során fennállt annak a lehetősége, hogy a Kreml által támogatott kelet-ukrajnai szakadár régiók (vagyis a donyecki és a luhanszki területek immár orosz állampolgársággal is rendelkező) lakosai tömegével vesznek majd részt a szavazáson. A szakadár régió feletti orosz befolyás érdekében a putyini rezsim egy erőteljes – és nemzetközi jogi szempontból illegitim – honosítási folyamatot (passzportizacija) indított el. Az orosz hatóságok tömegével bocsátottak ki orosz állampolgársági és egyéb okmányokat a helyi lakosság számára. A hivatalos orosz adatok szerint 2021-ben közel 640 ezer helyi lakos szerzett ilyen módon orosz állampolgárságot, és független szakértői becslések alapján is legalább több százezres számról van szó. A számukra kibocsátott állampolgársági okmány sokáig nem jelentett automatikusan szavazati jogot, júliusban viszont az orosz Központi Választási Bizottság lehetővé tette, hogy valamennyien online szavazhassanak. Mindeközben a szakadár köztársaságok az orosz kormány támogatásával több mint 800 buszt és vonatot készítettek elő, hogy a szomszédos orosz Rosztov Területre buszoztassák az „új állampolgárokat.”
Mégis, az orosz parlamenti választás a Kreml által támogatott szakadárok vezette ukrán területeken teljes érdektelenségbe fulladt. Ahogy azt Anton Sehovcov, a Demokratikus Integritásért Központ igazgatója is kiemelte, a Kreml-párti megszálló erők által irányított ukrán területeken a mintegy 3,4 milliós lakosság mindösszesen 4,5 százaléka vett részt az Állami Duma képviselőinek választásán. Ez még a 2020-as alkotmánymódosítást jóváhagyó népszavazás 14,5 százalékos értékéhez képest is jelentős visszaesés. Ismerve az Ukrajna-ellenes orosz propaganda intenzitását, a szabad szemmel alig látható kelet-ukrajnai részvétel kudarc a Kreml számára, ami a közvetlenül az orosz kontroll támogatottságát is beárnyékolja.
A választásokhoz közeledve az orosz állami média, illetve a Kreml-barát portálok Európa-szerte igyekeztek azt a látszatot kelteni, hogy Oroszország szuverenitását érintő nyugati támadásokra kell felkészülni.
A Duma-választást övező legfontosabb dezinformációs narratívák és esetek a következők:
Az orosz parlamenti választás az elfoglalt kelet-ukrajnai és annektált krími területeken történő megtartását az Európai Unió, az Egyesült Államok és Ukrajna más nyugati szövetségesei is elítélték. Az ukrán parlament tovább is ment: szeptember 22-én a Verhovna Rada 422 aktív képviselőjéből 322 támogatta az orosz Duma-választást elítélő határozatot. Az ukrán törvényhozás tehát illegitimnek tekinti az orosz Állami Dumát, és erre szólították fel a nemzetközi közösséget is.
Az orosz törvényhozás legitimitása több szempontból is okkal megkérdőjelezhető. A Kreml és az orosz kormány szisztematikusan igyekszik ellehetetleníteni a valódi (jelen esetben parlamenten kívüli) ellenzéket, a civil szervezetek oroszországi működését, a szabad sajtót, valamint a független választási megfigyelők munkáját. Az elmúlt évek választásai több alkalommal is bebizonyították, hogy a putyini rezsim „nem bízza a véletlenre” azok kimenetelét. Mindazonáltal, ahogy érvek, úgy ellenérvek is fennállnak az orosz törvényhozás el nem ismerését illetően: egy ilyen lépés szükségszerűen magában hordozza az újabb orosz agresszió veszélyét, és felbátorítaná Moszkvát abban, hogy még inkább beavatkozzon a nyugati országok belügyeibe vagy akár választási folyamataiba.
Ugyanakkor az Európai Unió és az Egyesült Államok értékorientált Ukrajna-politikájából adódóan az következik, hogy elítéljék az orosz kormányt, ha az okot ad rá, márpedig a mostani választási eljárással új szintre emelték Ukrajna területi integritásának megsértését. Ebből adódóan míg a teljes orosz törvényhozás elítélése súlyosabb orosz válaszlépést vonhat maga után, addig a Duma Krímet „képviselő” tagjainak esetében van létjogosultsága az elítélő politikának, valamint új nyugati szankcióknak is.
Istrate Dominik
Kiemelt kép forrása: TASS
További elemzéseinkért látogasson el a Political Capital honlapjára.
A Political Capital hírlevelére itt iratkozhat fel:
Mivel számos félrevezető állítás jelenik meg a hazai közbeszédben az Oroszország elleni uniós szankciókkal kapcsolatban, érdemes néhány tényt rögzíteni. A...
Noha a Jobbik külpolitikai orientációja alaposan megváltozott az elmúlt években, Szabó Balázs és Samu Tamás Gergő „választási megfigyelése” a Közép-afrikai...
Minden adott ahhoz, hogy Vlagyimir Putyin akár 2036-ig Oroszország elnöke legyen. Nem biztos, hogy így lesz, de ez jóformán csak...
Kijev és Moszkva olyan javaslatot tett a kelet-ukrajnai békefolyamat átalakítására, amely nemcsak az ukrán közvéleményben keltett felháborodást, de akár Oroszországot...