4+1 érv amellett, hogy az Oroszország elleni szankciók hatékonyak
Mivel számos félrevezető állítás jelenik meg a hazai közbeszédben az Oroszország elleni uniós szankciókkal kapcsolatban, érdemes néhány tényt rögzíteni. A...
Szeptember 8-án Oroszország mind a 85 körzetében összesen több mint kétezer, különböző szintű választásra került sor. Tizenhét helyen választottak kormányzót, máshol a helyi törvényhozásba, illetve önkormányzatokba választottak képviselőket, négy régióban pedig az orosz parlament alsóházába, a Dumába is választottak egyéni képviselőket. Minden kormányzóválasztást a hatalom pártjának, az Egységes Oroszország Pártnak (Jegyinnaja Rosszija, JeR) jelöltjei nyertek, második helyre pedig mindenhol a parlamenti – gyakran rendszeren belülinek is nevezett – ellenzék pártjaihoz kötődő jelöltek futottak be, kisebb részben az Igazságos Oroszország párt, nagyobb részben pedig az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának jelöltjei.
A legnagyobb figyelem természetesen Moszkvára, a Moszkvai Városi Duma választására irányult. A 45 fős testületben korábban kényelmes többsége volt a hatalom pártjának 28 saját képviselővel és további tíz, névleg független, de valójában a JeR-hez kötődő képviselővel. A Moszkvai Városi Duma tagjai belelátnak a főváros költségvetésének részleteibe is, ideértve az állami beruházásokat, közbeszerzéseket, stb. emellett jogszabályokat is kezdeményezhetnek. A széles jogkör miatt nem volt meglepő, hogy a Kreml minden eszközzel igyekezett korlátozni a parlamenten kívüli, tehát a rendszer által nem kooptált, hanem valódi ellenzékként működő ellenzék szereplését.
A moszkvai dumaválasztásra összesen 225 jelöltet vett nyilvántartásba a választási bizottság, viszont a parlamenten kívüli ellenzék összesen 57 jelöltjétől megtagadták a részvétel lehetőségét, adminisztratív hibákra hivatkozva. Ez a döntés vezetett a nyári moszkvai tiltakozás-sorozat kirobbanásához is. Mivel a JeR népszerűsége évek kritikusan alacsony (mostanra országosan csak a lakosság 28%-a szavazna rájuk), Moszkvában a hatalom pártjának jelöltjei nem pártszínekben, hanem névleg függetlenként indultak a választásokon.
Emellett a nyári hétvégéken tartott tüntetésekkel szemben szokatlanul keményen lépett fel a hatalom, ezreket tartóztattak le, és sor került néhány, demonstratívan súlyos ítéletre is: a fiatal aktivisták, Konsztantyin Kotovot négy év (!) börtönre ítélte a bíróság azért, mert egynél több ilyen tüntetések is részt vett. A parlamenten kívüli ellenzék számos vezetőjét is letartoztatták hosszabb-rövidebb időszakokra, így Alekszej Navalnijt, Ljubov Szobolt, Ilja Jasint és másokat is.
Navalnij csoportja a tiltakozás mellett kifejlesztett egy „Okos szavazás” (Umnoje goloszovanyije) nevű applikációt is, amely segített abban, hogy Moszkvában koncentrálni lehessen a JeR-rel szemben leadott protest-szavazatokat a legesélyesebb alternatív jelöltre. Ez lehetett éppen valamelyik parlamenten belüli ellenzéki párt jelöltje is; a stratégia lényege az, hogy a JeR-t a lehető legjobban meggyengítsék.
A Moszkvai Városi Dumában a végleges eredmények szerint a JeR, tehát a hatalom pártja csak 25 helyet szerzett meg, míg húsz mandátumot ellenzéki képviselők nyertek. Utóbbi húszból 13 fő a kommunista pártból kerül ki, további három pedig az Igazságos Oroszország pártból, tehát a parlamenten belüli ellenzék képviselői közül. Az igazi változást az jelenti, hogy négy mandátumot szerezve visszajutott a Moszkvai Dumába a liberális Jabloko párt, ami utoljára 2005-ben tudott képviselőket szerezni; másképp fogalmazva tehát a parlamenten kívüli, valódi ellenék erői is be tudtak jutni a Dumába. Jelenleg még korai megbecsülni, hogy a gyakorlatban mit jelent majd a Duma összetételének ilyen jellegű átrendeződése, különös tekintettel arra, hogy a rendszeren belüli ellenzékhez kötődő szereplők hogyan politizálnak majd, de a JeR látványos gyengülése, illetve a liberálisok visszakerülése mindenképpen komoly változás.
Az „Okos szavazás” stratégia roppant sikeres volt. A program sikeresen segített koncentrálni a JeR-rel szembeni protest szavazatokat: mind a húsz ellenzéki jelölt olyan politikus, akinek támogatását az „Okos szavazás” rendszer javasolta. Bár a közvetlen kauzalitás nehezen igazolható, az eredmény ezzel együtt látványos. Olyan, egészen meglepő eredmények is születtek, mint például a JeR moszkvai vezetőjének, a veterán politikus Andrej Metyelszkijnek a veresége a kommunista Szergej Szavolsztjanovval szemben. Veszített egy másik emblematikus JeR politikus is: Valerija Kaszamara, az egyik moszkvai elit egyetem rektorhelyettese az Igazságos Oroszország párthoz tartozó, nem mellesleg muszlim Magomet Jangyijevtől kapott ki. Mindezen sikerek alapján valószínűsíthető, hogy a parlamenten kívüli ellenzék a jövőben szélesebb körben is alkalmazza az „Okos szavazás” eszközt – ebből pedig az is következik, hogy a hatalom minden bizonnyal megpróbál majd fellépni a platform ellen.
A mostani választási eredmények önmagukban nem jelentik a putyini rendszer egészének strukturális meggyengülését, az ellenzék látványos moszkvai sikere ellenére sem. Látni kell ugyanis, hogy az orosz társadalom többsége továbbra is vagy a hatalom pártjára, vagy legalábbis valamelyik rendszeren belüli ellenzéki pártra szavazott. Viszont mindazok a belső gazdasági és társadalmi problémák, amelyek a hatalom pártjának, a kormánynak és magának Vlagyimir Putyin elnöknek a népszerűségét is kikezdték, továbbra sem oldódnak meg, és továbbra is feszültségforrást jelentenek majd. Az ellenzék által a Moszkvai Városi Dumában elért eredmények azért jelentősek, mert a megszerzett pozíciókon keresztül az eddiginél sokkal hatékonyabban, több információ birtokában tudják majd kritizálni a putyini rendszert a korrupció és a gazdasági nehézségek miatt. Nem zárható ki, hogy a történtekre a Kreml a pártstruktúra valamiféle átalakításával reagál majd, már a 2024-es elnökválasztást is szem előtt tartva.
Rácz András
(A kiemelt kép forrása: kremlin.ru)
További elemzéseinkért látogasson el a Political Capital honlapjára.
A Political Capital hírlevelére itt iratkozhat fel:
Mivel számos félrevezető állítás jelenik meg a hazai közbeszédben az Oroszország elleni uniós szankciókkal kapcsolatban, érdemes néhány tényt rögzíteni. A...
Az előzetes várakozásoknak megfelelően Vlagyimir Putyin pártja ismét „megnyerte” az orosz Állami Duma képviselőinek „választását”. Az idézőjelek ma már magyarázatra...
Noha a Jobbik külpolitikai orientációja alaposan megváltozott az elmúlt években, Szabó Balázs és Samu Tamás Gergő „választási megfigyelése” a Közép-afrikai...
Minden adott ahhoz, hogy Vlagyimir Putyin akár 2036-ig Oroszország elnöke legyen. Nem biztos, hogy így lesz, de ez jóformán csak...